PIS logo
Skarżysko-Kam.
ul. Sikorskiego 20/227 26-110 Skarżysko-Kam. Tel 512 293 747

Kielce
Biuro Poselsko-Senatorskie
al. IX Wieków Kielc 2a 25-516 Kielce

Wybory na Ukrainie

Poseł Maria Zuba była w gronie oficjalnych obserwatorów ukraińskich wyborów. Od 25 do 29 października obserwatorzy spotykali się  przedstawicielami partii, administracji wyborczej oraz lokalnych organizacji pozarządowych i mediów, w celu analizy przebiegu kampanii wyborczej i samych wyborów oraz poszanowania praw człowieka.

Wielu obserwatorów uważa, że te wybory tak naprawdę „rozstrzygnęły się przed wyborami”. Dlaczego?

– Otóż w 2010 r. zmieniono ordynację wyborczą na taką, że połowa z 450 mandatów przyznawana jest w okręgach jednomandatowych, a połowa w większościowych (te 225 mandatów otrzymują więc ugrupowania, które przekroczyły wynoszący 5% próg wyborczy, podobnie jak w Polsce) – tłumaczy poseł Maria Zuba. – W rezultacie jak grzyby po deszczu zaczęły powstawać „partie techniczne”, służące wyłącznie zablokowaniu przeciwników rządzącej Partii Regionów w okręgach jednomandatowych.

A w czasie samych wyborów?

Na pewno zdarzały się przypadki grupowego podwożenia wyborców do lokali wyborczych – przyznaje posłanka. – Pocieszające było zaś duże zaangażowanie w wybory młodych ludzi, zwykle po stronie opozycyjnych komitetów wyborczych.

Z informacji przekazanych przez Polską Agencję Prasową wynika, że po przeliczeniu 87 proc. głosów rządząca Partia Regionów prezydenta Wiktora Janukowycza zdobyła blisko 32  proc. głosów. Opozycyjna Batkiwszczina (Ojczyzna) byłej premier Julii Tymoszenko zajmuje drugie miejsce z wynikiem ponad 24 proc. Na trzecim miejscu jest Komunistyczna Partia Ukrainy (KPU), którą poparło blisko 14 proc.  Niemal tyle samo wyborców poparło Partię UDAR (Cios) boksera Witalija Kliczki, a Nacjonalistyczna Swoboda zdobyła poniżej 10 proc.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.