PIS logo
Skarżysko-Kam.
ul. Sikorskiego 20/227 26-110 Skarżysko-Kam. Tel 512 293 747

Kielce
Biuro Poselsko-Senatorskie
al. IX Wieków Kielc 2a 25-516 Kielce

Narodowe Święto Niepodległości 2012-11-11

W tym dniu poseł Maria Zuba uczestniczyła w kilku uroczystościach odbywających się na Ziemi Świętokrzyskiej.

Rankiem gościła we Włoszczowie, następnie w Seceminie, a dzień zakończyła w rodzinnym Suchedniowie.

We Włoszczowie poseł uczestniczyła w Mszy Świętej za Ojczyznę oraz przemarszu ulicami miasta pod Pomnik Niepodległości, gdzie złożyła wiązankę kwiatów. W swojej mowie stwierdziła m.in.:  – 11 listopada to święto naszej narodowej niepodległości. Polska odzyskała wolność nie tylko dlatego, że I wojna światowa zakończyła się klęską zaborców: Rosji, Austrii i Niemiec. Polacy wywalczyli niepodległość uporem i pracą całych pokoleń. Dlatego, że potrafili ponad podziałami politycznymi przejść do tworzenia wspólnego dzieła, któremu na imię – Polska. W tym dziele połączyli się politycy niezgadzający się ze sobą w wielu sprawach, jak choćby Piłsudski i Dmowski. Pamiętajmy słowa Józefa Piłsudskiego: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”. I pamiętajmy również słowa wielkiego rywala Józefa Piłsudskiego, którym niewątpliwie był Roman Dmowski: „Jesteśmy różni, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować”. Wyciągnijmy z tego wnioski, Szanowni Państwo. Nie dajmy się skłócić, nie dajmy podzielić, nie pozwólmy, aby ktokolwiek uległ pokusie nienawiści i dzielenia Polaków na lepszych i gorszych. Bądźmy razem!

     

Podczas pobytu w Seceminie na posłance duże wrażenie wywarli młodzi harcerze niosący sztandar. – Obserwowałam ich z radością i dumą – opowiada. – Taki widok buduje nadzieję, że oni zadbają o przyszłość naszego kraju.

                         

Po południu poseł brała udział w uroczystościach odbywających się w Suchedniowie, w Domu Kultury „Kuźnica”. Akademia rozpoczęła się koncertem patriotycznym w wykonaniu dzieci z grupy „Dziatwa” oraz Suchedniowskiej Orkiestry Dętej. Na pytanie: kto Ty jesteś? – młody Suchedniowianin pewnie odpowiedział: Polak mały. W święto Niepodległości, artyści Suchedniowskiego Ośrodka Kultury wprowadzili nas w ciepły, patriotyczny nastrój.

Pieśni patriotyczne  wykonał także Chóru „Senior”. W drugiej części wystąpili tancerze w Formacji „Axis” oraz kabarety „Weźrzesz” i „Prawie”. Na zakończenie uroczyście otwarto salę Izby Pamięci, urządzonej w SKOS „Kuźnica”.

– Byłam bardzo mile zaskoczona programem w Suchedniowie – mówi poseł Maria Zuba. – Akademia w swojej treści znakomicie nawiązywała do wymowy tego uroczystego i jakże ważnego dnia…


Możliwość komentowania jest wyłączona.