PIS logo
Skarżysko-Kam.
ul. Sikorskiego 20/227 26-110 Skarżysko-Kam. Tel 512 293 747

Kielce
Biuro Poselsko-Senatorskie
al. IX Wieków Kielc 2a 25-516 Kielce

„Stop dyskryminacji kościoła, TV Trwam i wolności mediów katolickich” 2012-12-16

Włoszczowa. W niedzielne południe Mszą Świętą w parafialnym kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP  rozpoczęły się uroczystości upamiętniające 28 rocznicę  strajku w obronie krzyży, równocześnie połączone z marszem pod hasłem „Stop dyskryminacji kościoła, TV Trwam i wolności mediów katolickich”. Podczas Mszy św.  wspominano historyczne wydarzenia oparte na bezgranicznej odwadze uczestników broniących chrześcijańskich wartości, oraz szanujących miejsce krzyża w przestrzeni publicznej. Po zakończeniu nabożeństwa grupa ponad tysiąca osób przeszła ulicami Włoszczowy do pomnika z krzyżem, aby tam złożyć kwiaty i w zadumie uczcić wydarzenia z przeszłości.  Następnie kolumna udała się do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 gdzie zebrani pod tablicą upamiętniającą protest w obronie Krzyży zakończyli marsz.

„W 1984  zależne od władzy media: telewizja i gazety bezkarnie manipulowały informacjami i świadomością Polaków o rzeczywistej sytuacji. Rządzącym wydawało się, że Polacy milczą i już nie znajdą sił, ani chęci by obrócić się przeciwko nim. Strajk Młodzieży Włoszczowy w obronie  krzyży był wówczas donośnym wydarzeniem budzącym ze „snu” społeczeństwo. Czy dziś my trwamy w tym przebudzeniu i  czuwaniu w dbałość o należyty szacunek do Krzyża, Boga i historii naszej Ojczyzny?” -mówiła Poseł na Sejm RP Maria Zuba zwracając się do zebranych mieszkańców.

Wydarzenie zbiegło się także z wydaniem książki „Wokół strajku o krzyże w Zespole Szkół Zawodowych we Włoszczowie w 1984 roku”, autorstwa parafianki Anny Wojeckiej.

Możliwość komentowania jest wyłączona.