PIS logo
Skarżysko-Kam.
ul. Sikorskiego 20/227 26-110 Skarżysko-Kam. Tel 512 293 747

Kielce
Biuro Poselsko-Senatorskie
al. IX Wieków Kielc 2a 25-516 Kielce

Uroczystości we Włodziemirzu Wołyńskim

We wtorkowe południe na cmentarzu we Włodzimierzu Wołyńskim rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe ofiar mordu NKWD. W 1997 roku w wyniku przypadkowego znalezienia dużej mogiły, ekshumowano szczątki 97 osób. Ujawniono przy nich przedmioty, które wskazywały, że byli to polscy żołnierze i cywile o czym świadczyły oficerskie buty oraz strzępy mundurów. Wydobyte szczątki wskazywały, że zamordowani zostali w typowy dla NKWD sposób – strzałem w tył głowy.

W 2014 r. podczas prac archeologiczno-ekshumacyjnych na terenie dawnego grodziska we Włodzimierzu Wołyńskim specjaliści odnaleźli szczątki 1494 ofiar. Ich układ w grobach, ilość i rozkład łusek wskazują, że egzekucji dokonano bezpośrednio przy mogiłach. Zostali oni zamordowani podczas tzw. ewakuacji więzień w czerwcu 1941 r. W tym czasie służby sowieckie, zaskoczone niemiecką napaścią, dokonały masowych mordów więźniów. Miejsc podobnych jak to we Włodzimierzu zwanych „małymi Katyniami” na terenie Ukrainy, Białorusi i Litwy jest znacznie więcej.

Wtorkowa ceremonia pogrzebowa odbyła się z udziałem polskich i ukraińskich przedstawicieli władz państwowych i żołnierzy obu państw. Do Włodzimierza przyjechał m.in. wiceminister obrony Maciej Jankowski, gen. bryg. Krzysztof Szymański, dyrektor gabinetu szefa BBN, gen. bryg. Wiesław Grudziński, dowódca Garnizonu Warszawa, Agnieszka Rudzińska, wiceprezes IPN, gen. bryg. Jarosław Frączyk i przedstawiciele środowiska 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. W uroczystościach Sejm reprezentowała dwuosobowa delegacja w skład której weszła Poseł Maria Zuba – Przewodnicząca Polsko-Ukraińskiej Grupy Parlamentarnej .

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.