PIS logo
Skarżysko-Kam.
ul. Sikorskiego 20/227 26-110 Skarżysko-Kam. Tel 512 293 747

Kielce
Biuro Poselsko-Senatorskie
al. IX Wieków Kielc 2a 25-516 Kielce

Rodziny zastępcze – interpelacja zmusiła Ministra Finansów do wykazania zdrowego rozsądku

To sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem, aby za dochód uznawać umorzenie rodzicowi biologicznemu należności z tytułu pobytu jego dziecka w pieczy zastępczej – tak można streścić treść interpelacji, jaką w lutym poseł Maria Zuba wystosowała do Ministra Finansów. I wydarzyła się rzecz bezprecedensowa, bo Minister Finansów w pełni podzielił tezy interpelacji!  Przyznał, że taka praktyka jest pozbawiona sensu, a – co więcej – zapowiedział zrewidowanie wydanych dotychczas w tej sprawie interpretacji indywidualnych.

Dotychczasowe stanowisko Ministerstwa Finansów było zupełnie oderwane od życia. (Proszę sprawdzić np. tu: http://www.pit.pl/umorzenie-oplaty-za-opieke-nad-dzieckiem-przychodem-rodzica–20121220-12138/ ). Służby skarbowe dowodziły, że umorzenie zobowiązania osoby fizycznej z tytułu opłat za pobyt dziecka w pieczy jest co do zasady tożsame ze spełnieniem na rzecz tej osoby nieodpłatnego świadczenia. Dlaczego? Bo skarbówka uznała, że „w wyniku umorzenia należności z ww. tytułu osoba ta odnosi rzeczywistą korzyść, nie wydatkując środków, które byłaby zobowiązana wydatkować płacąc za pobyt dziecka w pieczy zastępczej, a więc w efekcie zwolnienia osoby z ponoszenia ww. opłat następuje u niej trwały przyrost majątku”. Warto dodać, że opłaty te były bardzo wysokie, często znacznie przekraczające przeciętną pensje w Polsce. W skrajnych przypadkach (kilkoro dzieci w domu dziecka) sięgały kilkuset tysięcy zł rocznie! A więc samego podatku od takie sumy należałoby zapłacić kilkadziesiąt tysięcy! W ten sposób kreowano wirtualnych milionerów. Kilkadziesiąt tysięcy zł podatku z tego tytułu miałyby płacić osoby bezrobotne, bezdomne, ciężko chore…

Na szczęście tezy zawarte w interpelacji wreszcie skłoniły Ministerstwo Finansów do zmiany tego sprzecznego ze zdrowym rozsądkiem stanowiska.


– W ciągu ostatnich 6 lat to chyba pierwszy przypadek, kiedy MF w pełni przyznało rację interpelacji poselskiej, a co więcej wdrożyło ja w życie. To mnie cieszy – mówi poseł Maria Zuba.
– Martwi mnie jednak, że służby podległe ministrowi tak długo popełniały w tej sprawie żenujące błędy.

Pełny tekst interpelacji oraz odpowiedzi na nią znajduje się na stronie sejmowej: http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/interpelacja.xsp?typ=INT&nr=14999

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *