PIS logo
Skarżysko-Kam.
ul. Sikorskiego 20/227 26-110 Skarżysko-Kam. Tel 512 293 747

Kielce
Biuro Poselsko-Senatorskie
al. IX Wieków Kielc 2a 25-516 Kielce

Nie bądźmy niewolnikami we własnym kraju!

 – Nie możemy być niewolnikami we własnym kraju  – mówiła prof. Józefina Hrynkiewicz podczas dyskusji po jej wykładzie na temat „Socjalna polityka rządu a zadania samorządu”.

– Takie spotkanie jak dziś jest nie tylko okazją do poszerzenia swej wiedzy, ale również do uaktualniania naszego programu w zakresie polityki społecznej – podkreśliła poseł Maria Zuba, witając kilkadziesiąt osób, które w poniedziałek 11 lutego przybyły do skarżyskiego domu kultury na spotkanie Powiatowego Instytutu Samorządowego.

Poseł Krzysztof Lipiec zaprosił zaś prof. Hryniewicz do wsparcia prac przyszłej Fundacji, w którą wkrótce przekształcona zostanie nieformalna obecnie Świętokrzyska Akademia Samorządowa.

Samorząd czy wykonawca?

Linię przewodnią wykładu prof. Hryniewicz stanowiła opinia, że samorządom przekazano szereg kompetencji, jednak w ślad za nimi nie zawsze poszły wystarczające pieniądze.

– Wszystkie instrumenty, całe prawo… to wszystko decyduje się w Warszawie, a starosta czy burmistrz nie ma na to żadnego wpływu. Wszelkie instrumenty prawne i finansowe rozstrzygane są w Warszawie, a samorządy zobowiązane są tylko je wykonywać. A przecież tylko tyle może być samorządności – podkreśliła profesor – ile jest środków na wykonywanie tych przepisów. To dotyczy wielu dziedzin życia, od edukacji i zdrowia, poprzez pomoc społeczną po politykę w zakresie zwalczania bezrobocia, bo przecież wpływ lokalnych samorządów na rynek pracy jest praktycznie zerowy.

 Samorządność bez pieniędzy…

Jest bardzo wiele gmin, które wydają nawet 80 czy 85 proc. swego budżetu na edukację i pomoc społeczną. To co więcej mogą zrobić? Ile im zostaje na inwestycje?

 Tragedia demograficzna

Profesor Hryniewicz oceniła, że największym nieszczęściem w okresie transformacji było nawet nie zlikwidowanie 5 mln miejsc pracy, wyprzedanie na lewo części majątku państwa, katastrofalna reforma emerytalna, ale najgorszym co mogło się wydarzyć jest los 3 mln młodych zdrowych ludzi, którzy wyjechali za granice i nie będą już pracować na pomyślność naszego kraju… Tej deformacji struktury demograficznej nie jesteśmy w stanie odrobić.

 Spotkanie odbyło się w poniedziałek 11 lutego w Powiatowym Instytucie Samorządowym w Skarżysku-Kamiennej. Smutny z niego wniosek płynie taki, że samorządność staje się ograniczona do samych słów, gdy brak pieniędzy na wcielenie tej samorządności w życie…

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.