PIS logo
Skarżysko-Kam.
ul. Sikorskiego 20/227 26-110 Skarżysko-Kam. Tel 512 293 747

Kielce
Biuro Poselsko-Senatorskie
al. IX Wieków Kielc 2a 25-516 Kielce

Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada to jedna z najważniejszych dat w historii naszej Ojczyzny. To polskie NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI. Tego dnia w 1918 roku, po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niezawisłość i wróciła na mapy Europy. W tym dniu, 94 lata temu, Rada Regencyjna przekazała władzę Józefowi Piłsudskiemu. Ale Polska zdobyła wolność nie tylko dlatego, że I wojna światowa zakończyła się klęską zaborców: Rosji, Austrii i Niemiec. Polacy wywalczyli niepodległość uporem i pracą całych pokoleń. Zawdzięczamy ją patriotyzmowi i bohaterstwu tysięcy synów naszej Ojczyzny – ich wytrwałej walce w powstaniach narodowych i na różnych frontach wojennych.

I temu, że potrafili ponad podziałami politycznymi i towarzyskimi przejść do tworzenia wspólnego dzieła, któremu na imię – Polska. W tym dziele połączyli się politycy nie zgadzający się ze sobą w wielu sprawach, jak choćby Piłsudski i Dmowski.

Dziś oddajemy hołd tym wszystkim, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę – i tym wszystkim , którzy ją budowali.

Polacy nie zawiedli odzyskanej Ojczyzny. Udało im się ocalić zdobytą niepodległość i z 3 zaborów zbudować wspólną , nierozerwalną ojczyznę – Drugą Rzeczpospolitą .W 1937 roku dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym. Jednak na sutek wybuchu drugiej wojny światowej, a później komunistycznych rządów w Polsce Ludowej, czczenie tego święta w latach 1939 do 1989 było zakazane.

Dziś z dumą obchodzimy rocznicę odzyskania niepodległości. Dziś oddajemy hołd tym wszystkim, którzy walczyli i ginęli za wolna Polskę – i tym wszystkim , którzy ją budowali. To dzień refleksji … Ojczyzna zaczyna się w sercach…

Pamiętajmy słowa Józefa Piłsudskiego: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”. Wychowujmy naszą młodzież w duchu patriotyzmu, przywiązania do tradycji, w poczuciu dumy z ważnych dokonaniach naszych przodków. Teraz od nas zależy, jakim krajem będzie Polska – nie tylko jaka będzie jej teraźniejszość, ale także przyszłość. Polska oczekuje od nas mądrości, odpowiedzialności i realnej pracy dla dobra społeczeństwa, dla dobra polskich rodzin. Taki powinien być prawdziwy patriotyzm XXI wieku.

I pamiętajmy również słowa rywala Józefa Piłsudskiego, którym niewątpliwie był Roman Dmowski: „Jesteśmy różni, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować”.

Koniecznie wyciągnijmy również wnioski z innych jeszcze słów Józefa Piłsudskiego: „Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium”.

W tym dniu poseł Maria Zuba brała udział w kilku uroczystościach.

Rankiem gościła we Włoszczowie, następnie w Seceminie, a dzień zakończyła w rodzinnym Suchedniowie. Tam w Domu Kultury „Kuźnica” znalazła się wśród widzów akademii, która rozpoczęła się koncertem patriotycznym w wykonaniu dzieci z grupy „Dziatwa” oraz Suchedniowskiej Orkiestry Dętej. Pieśni patriotyczne wykonał także Chóru „Senior”. W drugiej części wystąpili tancerze w Formacji „Axis” oraz kabarety „Weźrzesz” i „Prawie”. Na zakończenie uroczyście otwarto salę Izby Pamięci, urządzonej w SKOS „Kuźnica”.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.