PIS logo
Skarżysko-Kam.
ul. Sikorskiego 20/227 26-110 Skarżysko-Kam. Tel 512 293 747

Kielce
Biuro Poselsko-Senatorskie
al. IX Wieków Kielc 2a 25-516 Kielce

Misja obserwacyjna na Ukrainie

Od 24 października, do 27 października br. na terenie Ukrainy będzie przebywać niezależna misja obserwacyjna Sejmu. Obecność obserwatorów jest związana z wyborami parlamentarnymi, które odbędą się w tym kraju 26 października br.

Ze względu na znaczenie Ukrainy na forum międzynarodowym oraz wagę polsko-ukraińskiego dialogu politycznego w misji weźmie udział 31 posłów, którzy reprezentują wszystkie kluby i koło.

W skład misji wejdą posłowie: Tadeusz Arkit, Piotr Cieśliński, Eugeniusz Czykwin, Leszek Dobrzyński, Zbigniew Dolata, Marek Domaracki, Elżbieta Gelert, Małgorzata Gosiewska, Ewa Kołodziej, Maks Kraczkowski, Andrzej Lewandowski, Krzysztof Lipiec, Małgorzata Marcinkiewicz, Arkadiusz Mularczyk, Anna Nemś, Elżbieta Rafalska, Marek Rząsa, Bogdan Rzońca, Jan Rzymełka, Aleksander Sosna, Wiesław Suchowiejko, Miron Sycz, Jolanta Szczypińska, Andrzej Sztorc, Aleksandra Trybuś-Cieślar, Piotr van der Coghen, Marzena Wróbel, Ryszard Zawadzki, Maria Zuba – przewodnicząca Polsko-Ukraińskiej Grupy Parlamentarnej oraz Ewa Żmuda-Trzebiatowska.

Działania podejmowane przez członków misji będą podzielone na dwa etapy. Na 24 i 25 października br. zaplanowane są spotkania z przedstawicielami Centralnej Komisji Wyborczej i komitetów wyborczych partii politycznych. Posłowie będą też rozmawiać z przedstawicielami organizacji zajmujących się obserwacją kampanii wyborczej. 26 października br. zespoły poselskie będą monitorować głosowanie w różnych częściach Ukrainy.

Misja opiera się na zasadach niezależności, neutralności, nieingerowania w proces wyborczy i poszanowania lokalnego prawa. Jej celem jest przede wszystkim ocena zgodności procesu wyborczego na Ukrainie ze standardami międzynarodowymi w kontekście promowania demokracji oraz poszanowania swobód i wolności obywatelskich. Misja przedstawi raport końcowy z wnioskami i ewentualnymi rekomendacje do wykorzystania przy przeprowadzaniu wyborów w przyszłości.

Niezależnie od misji obserwacyjnej organizowanej przez Sejm w obserwacji wyborów na Ukrainie i monitorowaniu procesu wyborczego uczestniczyć również będą posłowie wchodzący w skład delegacji Sejmu i Senatu do Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE, Zgromadzenia Parlamentarnego NATO oraz Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

1 2 3 4http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/komunikat.xsp?documentId=8201EFD7F8531497C1257D780043482B

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.