PIS logo
Skarżysko-Kam.
ul. Sikorskiego 20/227 26-110 Skarżysko-Kam. Tel 512 293 747

Kielce
Biuro Poselsko-Senatorskie
al. IX Wieków Kielc 2a 25-516 Kielce

Marsz Wolności, Solidarności i Niepodległości 2012-12-13

Warszawa. Tysiące Polaków szło ulicami Warszawy w marszu „Wolności, Solidarności i Niepodległości” organizowanym przez „Prawo i Sprawiedliwość” w 31. rocznicę wprowadzenia przez komunistyczne władze stanu wojennego w Polsce.

Tłumy manifestantów zaczęły gromadzić się kilka godzin przed rozpoczęciem marszu. Manifestacja wyruszyła spod pomnika Wincentego Witosa na placu Trzech Krzyży. Tam po godzinie 18.00 zebrani odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego i wysłuchali deklaracji ideowej marszu „Polska w 31 lat później: Wolność – Solidarność – Niepodległość”, odczytanej przez aktorkę Halinę Łabonarską.

Pod deklaracją podpisało się wiele wybitnych osobistości polskiego życia publicznego. Następnie odczytano Apel poległych. Po każdym wymienionym nazwisku ofiar stanu wojennego tłumy odpowiadały „Zginął za wolną Polskę”. Marsz zakończył się przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego, gdzie premier Jarosław Kaczyński powiedział min: „Potrzebna jest nam wolność! Bo jak mówili – nie ma polskości bez wolności! Bo wolność jest związana z polskością w sposób bezpośredni” i „Jeśli chcemy być Polakami, musimy być ludźmi wolnymi! I będziemy wolnymi! Te tłumy przekonują mnie i zapewne wielu innych, że ta pełna wolność w naszym kraju wróci!”. „Ale wolność jest czymś ogromnie cennym i jednocześnie pełnym tylko wtedy, gdy jest połączona z solidarnością. Bo wolność jest arcyważna, ale wolność jest także wyrzutem sumienia, kiedy majątek – nasz wspólny majątek – jest dzielony bardzo nierówno, kiedy mamy do czynienia z sytuacją, w której ludzie uczciwi, którzy chcą pracować – nie mają pracy, nie mają środków do życia. Coraz więcej jest rodzin w Polsce, którzy nie mają nawet absolutnego minimum. Wtedy wolność nie ma swojego smaku”…

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.